Zvolení nového člena představenstva BD

Dotaz: Představenstvo našeho BD má dle stanov 5 členů. Těm skončilo volební období a proto byla svolána členská schůze, aby provedla volbu, v našem případě dle stanov tajným hlasováním. Kandidátů bylo pět. Voliči se po odevzdání volebních lístků do urny rozešli, na výsledek čekalo jen pár členů. Po vyhlášení výsledků jedna ze stávajících členů představenstva prohlásila, že z funkce odstupuje, písemně podala rezignaci následující den. Je správný náš názor, že její uvolněné místo musí být obsazeno novou volbou? Obávám se, že na něj bude uplatňovat nárok ten z kandidátů, který se při volbě umístil na čtvrtém místě. Institut náhradníků ve stanovách nemáme a schůze již nebyla usnášení schopná, aby případně rozhodla v této věci.

Odpověď:
1) ve vašem přípisu je naznačen určitý problém, byť není předmětem dotazu, proto na tento problém upozorňujeme. Ve smyslu zákona totiž platí (a je to potvrzeno soudní judikaturou), že při každém hlasování, tedy rovněž pří volbě musí být zjištěno, že je přítomen dostatečný počet členů družstva tak, aby bylo možné prohlásit před přijímáním usnesení, resp. před provedením volby, že je členská schůze způsobilá jednat a usnášet se. Proto musí být ze zápisu o průběhu členské schůze jednoznačně zřejmé, že volby proběhly až do konce (tj. až do vyhlášení výsledků voleb podle ustanovení stanov nebo jednacího řádu o způsobu provádění tajných voleb), za takové účasti členů, že byla členská schůze usnášeníschopná. 

2)pokud jde o rezignaci člena představenstva - např. po skončení doplňovacích voleb na členské schůzi, či následující den, jak uvádíte, pak se tato záležitost řídí ustanoveními obchodního zákoníku a stanov družstva. V žádném případě nekončí výkon funkce jeiž tím, že člen představenstva oznámí, že odstupuje z funkce. Pro celý postup rezignace platí § 248 odst. 1 obchodního zákoníku (zákon č.513/1991 Sb., ve znění pozdějších předpisů), kde je předepsán "dvoufázový" postup. To znamená v praxi, že člen představenstva nejdříve musí představenstvu oznámit, že z funkce odstupuje. Tím ještě výkon funkce nekončí. Výkon funkce končí dnem, kdy odstoupení projednal orgán oprávněný k tomuto podle stanov. Pokud ve stanovách není nic uvedeno, pak musí projednat toto oznámení o odstoupení orgán, který jej zvolil, tj. v tomto případě členská schůze družstva. Ta musí toto odstoupení z funkce člena představenstva na své nejbližší schůzi a teprve projednáním skončí výkon funkce odstoupivšího člena představenstva. Pokud by však k projednání nedošlo do 3 měsíců od oznámení rezignace představenstvu, skončí výkon funkce uplynutím této 3 měsíční lhůty.                     

3) nemáte-li v družstvu zavedeny náhradníky, pak na uvolněné místo člena představenstva buď provedete doplňující volbu nového člena představenstva na členské schůzi, nebo máte možnost provést "kooptaci" člena představenstva do doby zvolení člena podle § 248 odst.3 obch.zák. tj. představenstvo může "povolat" zastupujícího člena až do doby kdy může být provedena řádná volba nového člena. Zastupující člen má práva a povinnosti řádného člena.

4) z uvedeného plyne, že doplnění nového člena představenstva nemá nic společného s již uskutečněnou doplňovací volbou členů představenstva na členské schůzi, neboť tato volba byla ukončena a nezvolení kandidáti se nemohou "automaticky" stát členy představenstva v důsledku toho, že některým z členů představenstva následně odstoupil z funkce. Máte tedy pravdu v tom, že buď musí být provedena nová volba, nebo prozatím kooptace.

Zdroj: bytovadruzstva.cz 

DISKUZE

DALŠÍ ČLÁNKY

Čerpání úvěru na koupi družstevního bytu. Fakt nebo fikce?

Je možné koupit družstevní byt a využít k tomu hypotečního úvěru? Ano, tato možnost skutečně existuje, jenže má svá ale.Nejsnadněji takový byt získáte, pokud vlastníte nějakou jinou nemovitost.

Profesionální výkon funkce předsedy výboru společenství

Novinkou ve výkonu funkce ve statutárních orgánech společenství vlastníků je od počátku roku 2014 zákonná možnost výkonu funkce odbornou firmou. Podnětem je postupující nezájem členů společenství o práci ve statutárním orgánu společenství.

Vyúčtování služeb, víte jak na to?

Službami spojenými s bydlením běžně označujeme plnění poskytovaná s užíváním bytu, která jsou uvedena ve zvláštních ustanoveních o nájmu bytu - §§ 696 až 699, pod názvem - Nájemné a úhrada za plnění

Chceme vlastní bydlení! Kde na to vezmeme peníze?

Rozhodli jste se pro koupi bytu nebo pro stavbu rodinného domu? Pokud ano, určitě stojíte před rozhodnutím, jak svoje vysněné bydlení nejlépe zafinancovat. Na výběr máte z několika možností, které mají své 

Plastová okna

Výběr správných oken není radno podcenit. Správná okna by Vám měla být schopna zajistit potřebný komfort desítky let. Nároky zákazníků se stále zvyšují, okna musí mít dokonalou tepelnou izolaci a musí eliminovat okolní hluk.

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Dotaz: Dobrý den, jeden ze členů BD poskytl podnájem třetí osobě se souhlasem BD. Podnájemník však byt užívá tak, že po zdech sousedního bytu vzlíná plíseň, netopí, nevětrá, poškozuje tím majetek BD. Celý dotaz
Dotaz: Dobrý den. Je možné dodatečně po delší době na členské schůzi zvolit kontrolní komisi, i když už byly stanovy schváleny a potvrzeny za přítomnosti notáře? Celý dotaz

NAPIŠTE NÁM

Adresa:
Obyvatele.cz
Štětínská 344/32
181 00 Praha 8 - Bohnice

E-mail: info@obyvatele.cz
IČ: 28498003
DIČ: CZ28498003

O NÁS

Obyvatelé.cz jsou prvním specializovaným portálem pro bytové domy.

Projekt Obyvatelé.cz vznikl na základě potřeb lidí z našeho okolí bydlících v bytových domech. Před jeho vznikem neexistoval papírový magazín, ani online služba, která by cíleně pomáhala komunikaci v bytových domech.

partner projektu
partner projektu partner projektu partner projektu


O projektu   Smluvní ujednání   Obchodní podmínky   Kontakt   SEO   Grafika   © Obyvatelé.cz s.r.o. Všechna práva vyhrazena

Vyberte region kliknutím na mapu nebo výběrem z rolítka
a odešlete formulář

výběr regionu
Zavřít
Praha Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Pardubický kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Zlínský kraj Jihomoravský kraj Vysočina Jihočeský kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj