Požární test fasádního systému GIGATHERM®

GIGATHERM je nekontaktní a difúzně otevřený fasádní systém, jehož hlavní předností je tloušťka jen 10cm s izolačním účinkem jako 25cm běžné izolace.V testu požární odolnosti předčil výsledek naprosto všechna očekávání.

Na bytové domy se jako zateplovací systém používá nejčastěji polystyren, který je od 12ti metrů výšky kombinovaný s minerální vlnou, od 22m výšky tvořený pouze minerální vlnou. Vlna je nehořlavý materiál, což je její velká výhoda. Bohužel je však velmi náchylná na vodu a proto v důsledku kondenzace vodních par, ke kterému běžně v izolaci dochází, se její schopnost izolovat, může oproti polystyrenu, enormně zmenšovat.

Systém GIGATHERM (podrobně je popsán v článku zde) neobsahuje ani vlákno minerální vlny. Je tvořen jen dřevěnými hranoly, reflexní izolací Lupotherm a vše je to zaklopeno ohnivzdornými deskami z oxidu magnesia (sorelův cement), které se použily i na druhou nejvyšší budovu světa (5 milionů m2).

Zatímco konvenční izolace pouze brzdí tok tepla, takže vždy jimi nějaké teplo proniká, Lupotherm veškeré teplo odráží. Funguje na principu odrazu sálavého tepla a jeho pokládka je realizována vždy tak, aby se teplo od zdi šířilo především sáláním. Proto ty dřevěné hranoly, vytvářející rošt (nebo-li vzduchové mezery), na které se aplikuje Lupotherm – vícevrstvá reflexní folie.
Lupotherm je navíc i difúzně otevřený, odvádí vodní páru, čímž udržuje zdi budovy v suchu a bez hrozby plísní.   
Do spodních latí se přes Lupotherm připevňuje další rošt, sloužící pro upevnění nehořlavých fasádních desek, který celý tento výkonný systém zaklápějí.
GIGATHERM je dnes první nekontaktní systém na světě, který je možné aplikovat i na budovy vyšší jako 30m.


Výsledek testu požární odolnosti:

Testování probíhalo podle normy ČSN ISO 13785-1. Tato norma předepisuje dva vzorky – založení fasády (předsazený sokl) a nadpraží. Nadpraží se musí testovat hořákem o výkonu 100kW a založení jen 50kW.
Oba vzorky musí vydržet 15 minut v přímém ohni a teplota uvnitř systému nesmí přesáhnout 350°C (bere se průměr ze všech čidel – tedy pokud jedno čidlo naměří 500°C a druhé 150°C, je výsledný průměr 325°C).
A pokud systém tyto podmínky požární odolnosti splní, smí být aplikován jako fasádní systém i do výšek nad 30m.

GIGATHERM nejenže podmínky splnil, ale zcela je překonal.
Oba vzorky byly vystaveny maximálnímu výkonu plamene – tedy hořákům 100kW.
Po 15ti minutách nebylo na vzorku ani patrné, že se něco děje. Jen malý proužek šedého kouře stoupal od vzorků. Čidla uvnitř vzorků ukazovala nejvyšší teplotu 230°C.
Test pokračoval dále, i přesto že ve zkoušce už obstál, aby se projevilo, jak dlouho dokáže systém odolávat, než skutečně shoří.
Test byl ukončen až po 60ti minutách, kdy fasáda stále držela svůj tvar, bez jakéhokoliv náznaku borcení, přičemž ani teploty uvnitř fasády se delší dobu nijak neměnily. Po celých 60 minut nenaměřilo žádné čidlo teplotu uvnitř systému vyšší než 240°C.

Průběh testu:

Nejprve se připravil vzorek, který bude vystaven ohni.


 1. první rošt z latí                         2. Lupotherm + druhý rošt           3. hotový GIGATHERM

Pak se započalo s vlastní zkouškou – vzorek se postavil do vertikální polohy,


  4. Následovalo rozmístění čidel           5. Vzorek po 15ti minutách – GIGATHERM splnil normu


  6. po 32 minutách                                                   7. Po 60ti minutách


 8. Závěr: Celistvost systému je neporušena. Ani po hodině v ohni není patrné žádné prohoření.


9. Ani Lupotherm se zcela neodpařil. Nad druhou přepážkou je dokonce úplně neporušený.

Autor článku:
Michal Bílek, ředitel Xnergie s.r.o.. Další informace: www.lupotherm.cz

DISKUZE

DALŠÍ ČLÁNKY

Zelená úsporám se vrací

Ano, je tomu tak. Úspěšný program Ministerstva životního prostředí ČR v poněkud pozměněné formě znovu startuje. A nejde o málo peněz. V příštích osmi letech si rozdělí 28 miliard korun ti, kdo sníží energetickou

V únoru si banky spravily chuť. Sazby míří na rekord

Tuzemské banky v letošní únoru poskytnuly 5842 hypoték v celkovém objemu 9,519 mld. Kč*, takže průměrná výše hypotečního úvěru činila v únoru 1 629 452 Kč, jak vyplývá ze statistik serveru hypoindex.cz,

Kamery v bytových domech

Stát upřesňuje podmínky kamerových systémů v bytových domech. Kamerové systémy jsou budovány z důvodů bezpečnosti obyvatel v bytových domech. V nejednom případě jejich záznamy pomohly odhalit pachatele násilí v domech.

Nepodceňte zabezpečení sklepů. Předejděte krádeži.

Snad každý obyvatel bytu už někdy řešil problém, kam s ním! Ať už šlo o kolo nebo lyžařský arzenál, objevila se jistě otázka, uložit ho do sklepa? A jak sklep správně zabezpečit?

Svět dokonalých oken a dveří dokořán

Svět dokonalých oken a dveří dokořán. Firma A-OKNA s.r.o. je ryze českou společností, zabývající se výrobou plastových oken a dveří. Doplňkovým výrobním programem jsou také tvarově a konstrukčně


NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Dotaz: Dobrý den, zajímalo by mne, jestli restaurační předzahrádky mohou být i v zadním traktu restaurace, kde jsou těsně zahrady obytných domů? Celý dotaz
Dotaz: Dobrý den. Máme SVJ a chceme si do domu pořídit místo drahého centrálního vytápění vlastní plynový kotel. S tímto by nám i finančně pomohla obec. Jeden z osmi spoluvlastníků to odmitá. Musí takovouto věc odsouhlasit ... Celý dotaz

NAPIŠTE NÁM

Adresa:
Obyvatele.cz
Za břízami 319
190 14 Praha 9 - Klánovice

E-mail: info@obyvatele.cz
IČ: 28498003
DIČ: CZ28498003

O NÁS

Obyvatelé.cz jsou prvním specializovaným portálem pro bytové domy.

Projekt Obyvatelé.cz vznikl na základě potřeb lidí z našeho okolí bydlících v bytových domech. Před jeho vznikem neexistoval papírový magazín, ani online služba, která by cíleně pomáhala komunikaci v bytových domech.

partner projektu
partner projektu partner projektu partner projektu


O projektu   Smluvní ujednání   Obchodní podmínky   Kontakt   SEO   Grafika   © Obyvatelé.cz s.r.o. Všechna práva vyhrazena

Vyberte region kliknutím na mapu nebo výběrem z rolítka
a odešlete formulář

výběr regionu
Zavřít
Praha Karlovarský kraj Ústecký kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Pardubický kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Zlínský kraj Jihomoravský kraj Vysočina Jihočeský kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj